ВИБЕР ГРУПА од 7 илјади членови „кодошеле“ за радари, па полицијата ги фати (ВИДЕО)

Косовската полиција во вторникот уапси две лица, како осомничени дека создале група во апликацијата Вибер, а во неа биле членови повеќе од 7.000 луѓе, кои разменувале информации за локациите на полициските патроли.

-Единицата за истраги приведе две лица од албанска националност. Од осомничените биле конфискувани два смарт телефони, а по наредба на обвинителот, по интервјуирањето, тие биле ослободени во редовна процедура, се вели во 24-часовниот извештај на Косовската полиција, јавува Радио слободна Европа.

По полициската акција, Вибер групата повеќе не функционира. Нејзините членови меѓу себе се информирале за полициските радарски контроли како и други полициски контроли и преку фотографии. Пред неколку недели Радио слободна Европа известуваше за функционирањето на ова група веќе подолго време. За истата група беше информирана и косовската полиција.

Прочитајте и...  Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција