17 C
Скопје

Ви го препорачуваме виното Axios (Merlot barrique) 2016 од „Стоби“

Axios (Merlot barrique) 2016 е уникатно мерло со вариететен карактер, елегантен, минерален, со зачински ноти, одлежан во дабови буриња. Неговата сјајна и интензивна рубин нијанса, продорните тонови на бибер и ароми од црвено овошје, со мирис на даб, ги будат сетилата со својата концентрираност, мекост и топлина, која асоцира на реката Вардар по која го има добиено своето име. Најдобро е да се служи на температура од 15-17°C. Бербата е од сопствени плантажи.

Вински ноти

Боја: виолетова боја со рубин нијанси

Ароми: интензивна арома на црн пипер со елегантни зачински примеси и пенетрирачки ароми на црвени овошја

Вкус: зачински ноти преплетени со извонредни минерални тонови. Кадифено меки танини.

Винарска белешка: концентрирано мерло со заокружено тело. Свиленкаста текстура со долг и изразит послевкус исполнет со нежни танини, овошна киселкавост и богата минералност.

Прочитајте и...  ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Комбинација со храна: се препорачува да се консумира во комбинација со јагнешко, телешко, печено свинско, зрело сирење, и благи печени костени

Служење: препорачуваме служење на температура од 15-17°C

 

 

Поврзани вести

Кетрин Зита – Џонс: Едвај чекам да остарам за да јадам слатки

Слободен печат

ВИДЕО | Ви здодеа изгледот на вашата стара кујна? Погледнете како со малку средства да ја претворите во нова и модерна!

Слободен печат

Кој период од денот телото согорува најмногу калории?

Слободен печат

ФОТО | Со малку труд претворете ја терасата во вистинска оаза за уживање: Пронајдовме 10 одлични идеи за уредување!

Слободен печат

Како изгледа Саманта Фокс денес: Најфотографираната жена во Велика Британија во 80-тите години

Слободен Печат

Тајните на врвните готвачи: Згответе ги најсочните и највкусни ребра

Слободен печат

Остави Коментар