Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Валентина Сампаио стана првиот трансродов модел што се појави во магазинот „Sports Illustrated Swimsuit“.

Манекенка од Бразил која има 23 години, испиша историја кога беше прогласена за „SI Swimsuit 2020 Rookie“ во петокот.

Сампаио, за веб-страницата на списанието изјави дека е возбудена и почестена.

„Родена сум во едно далечно, мирно рибарско село во северен Бразил. Ова е убава земја, но и домаќин на голем број насилни злосторства и убиства против транс заедницата во светот – три пати повеќе од САД “, напиша таа.

Фото: Boris Colletier: Flickr

Сметајќи дека е една од „среќните“, Сампаио констатира: „ Наидуваме на навреди, страшни реакции и физички напади само поради нашето постоење. Нашите можности за растење во семејство со љубов и прифаќање на училиште или пронаоѓање на достоинствена работа, се незамисливо ограничени“.

Прочитајте и...  Експлозијата во Бејрут ги потресе Амал и Џорџ Клуни: Ќе донираат 100.000 долари

Манекенката беше првиот трансродов модел и на „Викторија Сикрет“ во август 2019 година.

Фото: Festival do Rio: Flickr

На Инстаграм каде Сампаио сподели фотографија за време на фотосесија на островот Скрб, на британските Девствени Острови – фановите и честитаа на манекенката за нејзиното достигнување.

Instagram

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат