22 C
Скопје

Уште еден полицаец изврши самоубиство по нападот на зградата Капитол

Уште еден полицаец изврши самоубиство по нападот на американскиот Капитол, кој се случи на 6 јануари, пишува „Пипл“.

Во вторникот, вршителот на должноста началник на полицискиот оддел во Вашингтон, Роберт Ј. Конте III во воведниот говор на затворената седница откри дека еден од неговите полицајци, Џефри Смит извршил самоубиствено по неколку дена од немирите.

35-годишниот Смит бил службеник за спроведување на законот веќе 12 години, стациониран во Вашингтон, во населбите Кливленд Парк и Џорџтаун.

Смит е третиот полицаец кој почина откако голема група приврзаници на Доналд Трамп, поттикнати од неговите повторени лажни обвинувања за изборни измами, упаднаа во зградата на Капитол, додека пратениците се собраа да ги потврдат гласовите за новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Полицискиот службеник во Капитол Хауард Либенгуд исто така изврши самоубиство, неколку дена откако интервенираше на местото на настанот.

Вкупно пет лица загинаа за време на нападот, вклучувајќи го и полицаецот Капитол Брајан Сикник.

Сикник (42) починал следната вечер од повредите што ги здобил „додека бил во физичка интеракција со демонстранти“ за време на дивеењето, се вели во претходното соопштение на полицијата на американскиот Капитол.

„Ние ја почитуваме службата и жртвите на офицерите Брајан Синик, Хауард Либенгуд и Џефри Смит и изразуваме сочувство на сите ужалените семејства“, рече Конте во воведното обраќање.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Остави Коментар