Украинците добиваат пристап до пазарот на труд во Австрија

Бегалци Украина/Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Украинците кои побараа азил во Австрија по руската воена агресија наскоро ќе имаат неограничен пристап до австрискиот пазар на труд, соопшти денеска прес-службата на австрискиот парламент во коминике, откако Комисијата за социјални прашања на Националниот совет одобри измена на Законот за вработување на странци.

Во моментов, околу 8.000 Украинци работат во Австрија, а 14.000 се регистрирани во Австриската служба за вработување (AСЗ) како баратели на работа.

Украинските бегалци сега имаат полесен пристап до австрискиот пазар на труд и активно ги преземаат слободните работни места од ACЗ, под услов да имаат валидна лична карта за раселените лица. Во иднина, имателите на лична карта за раселени лица ќе можат да започнат каква било работа во Австрија без потреба за тоа да добијат дозвола, пренесе БТА. Исто така, се планира да се намали тековно потребната претходна проверка на платите и работните услови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот