Tag : вработување

Вести Економија

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат
Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските сектори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска го повтори својот став дека при вработувањето треба да доминираат професионалноста и...
Вести Економија

Бектеши: Мерката не е само за еден етникум, не значи дека важи само за Албанци, Турци или Македонци

Слободен печат
Како министри и директори сме должни во целост да го реализираме предвиденото во Програмата на Владата со цел да им излеземе во пресрет на барањата...
Вести Ви Препорачуваме Економија

РЕАКЦИИ: Неблагодарно и опасно е јавните пари да се делат по етничка основа

Весна Дамчевска
Откако првиот вицепремиер Артан Груби ја соопшти идејата на ДУИ да се субвенционираат вработувања по етничка основа за нивна поголема правична застапеност во приватниот сектор,...
Вести Економија

Владата преку Фонд за млади умови и засилена практична настава ќе ја зголемува вработеноста на младите

Слободен печат
Формирање Фонд за млади умови, воведување Закон за младинска гаранција, засилена практична настава, но и продолжување на исплатата од 3.000 денари месечно младински додадок се...
Вести Скопје

План за вработување Градот Скопје е должен да донесе секоја година, но тоа не значи дека ќе се релизира во целост

Слободен печат
Во врска со објавите во некои медиуми во кои се тврди дека „Град Скопје годинава ќе вработи 91 лице, а за догодина се планираат 94...
Вести Економија

Расте побарувачката за работници во земјава

Слободен печат
И во услови на криза предизвикана од КОВИД 19 продолжува побарувачката за работници од страна на работодавачите, истакна директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска...
Вести Економија

МТСП: Мерката „Вработување и раст на правни субјекти” поддржана со 28,5 милиони денари

Слободен печат
На 186 компании кои склучиле договор со МТСП за мерката „Вработување и раст на правни субјекти” денеска на сметките ќе им легнат 28,5 милиони денари. Од...
Вести Регион Слајдер

Која е професорката која ја запали својата диплома пред српското Собрание?

Слободен печат
Професорка во знак на револт вчера излезе пред српското Собрание и ја запали својата диплома во знак на протест против, како што рече „квази државата“,...
Вести Економија

Агенцијата за вработување евидентирала 114.762 невработени лица

Слободен печат
Бројот на невработени лица во земјава пред крајот на минатиот месец изнесувал 114.762 лица и пележи пораст од 7.030 нови невработени во однос на месец...
Вести Македонија

Се одложуваат постапките за престанок на договор за вработување или договор за продолжување на вработувањето на здравствен работник

Слободен печат
Владата на предлог на Министерството за здравство денеска во рамки на 40.седница ја усвои Уредбата за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на...