Украина ќе ги бојкотира Игрите во Париз 2024 доколку настапат руските и белоруските спортисти?

фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Украина опоменува дека ќе ги бојкотира Олимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година, доколку на истите бидат поканети спортисти од Русија и Белорусија, чии репрезентации се исфрлени од речиси сите меѓународни натпреварувањата поради руската агресија врз Украина.

Можноста за испраќање покана до руските и белоруските спортисти и спортистки ја спомена градоначалничката на Париз, Ан Хидалго, која изјави дека сака нивно учество, но без да ги нагласи националните обележја.

Ден претходно, Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) посочи што треба да се случи за повторно вклучување на спортистите од тие две земји на меѓународните натпреварувања.

– Оваа ситуација е неприфатлива за нашата земја. Нашиот став останува непроменет: додека трае војната во Украина, руските и белоруските спортисти не треба да учествуваат на меѓународни натпреварувања Доколку ова не се почитува, не ја исклучувам можноста за бојкот и наше одбивање да учествуваме на Олимписките игри – објави украинскиот министер за спорт Вадим Гутцајт на Фејсбук.

ИОК во средата соопшти дека „ниту еден спортист не смее да има забрана да се натпреварува исклучиво врз основа на пасош“, по консултациите со претставниците на спортистите, меѓународните федерации и националните олимписки комитети.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот