Уапсен „манекен“ од излог: Се преправал дека кукла за да краде по затворањето на трговскиот центар

фото: Полиција во Варшава

Неименуван маж е обвинет дека се претставувал како манекен на излог во Варшава за да украде накит. На безбедносните камери 22-годишникот е прикажан како мирно стои и држи торба во излогот на продавницата, пишува Би-Би-Си.

Полицијата соопшти дека по целосно  затворање на продавницата, пријавениот се спремал да тргне во „лов“ во разни делови од продавницата, но ќе завршел во златарниците.

Мажот бил обвинет и за кражба на предмети од друг трговски центар. Тој е обвинет за провала и кражба и се соочува со затворска казна до 10 години.

Варшавската полиција соопшти дека персоналот и клиентите не забележале ништо необично додека мажот стоел на прозорецот и се мешал со неколку манекени.

На крајот бил забележан од обезбедувањето. Човекот беше обвинет во два други инциденти.

Полицијата изјави дека тој вечерал во ресторан, потоа отишол во бутик и се пресоблекол, а потоа се вратил во друг ресторан на оброк.

Тој беше фатен на безбедносните камери како се прикрадува под делумно отворените врати во продавниците.

На човекот му е одредена мерка притвор во траење од три месеци, објави обвинителството во Варшава.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот