Тројца научници ја добија Нобеловата награда за економија

Тројца економисти се наградени со Нобелова награда за свој заеднички труд за ублажување на глобалната сиромаштија.

Наградените Абхијит Банерје, Естер Дуфло и Мајкл Кремер, се прваци во креирање на пристап за редуцирање на глобалната сиромаштија, стои во соопштението од Кралската шведска академија на науки.

Интересен факт е дека една од добитничките на наградата, Естер Дуфло, професорка на МИТ, вусшност е само втората жена во историјата која ја освоила оваа награда.

Првата жена добитничка на Нобел од 2009 година била американската економистка Елинот Остром, која работела на истражување за тоа како луѓето во локалните заедници ги користат природните ресурси без регулација на локалните тела.

Прочитајте и...  Јанушев: Главен мотив на новата влада предводена од ВМРО-ДПМЕ ќе биде враќање на гордоста на Македонецот и македонското национално достоинство

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат