Tag : наградени

Вести Свет

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за економија

Слободен печат
Тројца економисти се наградени со Нобелова награда за свој заеднички труд за ублажување на глобалната сиромаштија. Наградените Абхијит Банерје, Естер Дуфло и Мајкл Кремер, се...
Вести Македонија

За првпат во историјата: Пендаровски ја назначи полковник Билјана Блажеска за свој Аѓутант

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на централната свеченост во Охрид по повод одбележувањето на 18 Август – Денот на Армијата на...
Вести Македонија

Две македонски идеи наградени на регионалниот натпревар „Филантропија преку зелени идеи”

Слободен печат
Производство на био смарт ориз и мобилна апликација што ги наградува сите еколошки одговорни корисници се двете македонски зелени идеи што добија поддршка од 10.000...