Tag : Нобелова награда

Забава Магазин Магазин слајдер Ретро

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Слободен Печат
На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини...
Вести Свет

Јеменска добитничка на Нобеловата награда тврди дека е цел на „напади и кампања“ на саудиските медиуми

Слободен печат
Тавакол Карман, истакнатата јеменска активистка за човекови права и добитничка на Нобеловата награда за мир, тврди дека е цел на „напади и кампања” на саудиските...
Жена Магазин

Ако победи, Грета Тунберг ќе биде САМО 18-та ЖЕНА која примила Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Грета Тунберг, младата активистка за животна средина и климатски промени, основач на уличното движење „ „Петоци за иднината“, е номинирана за Нобелова награда за мир...
Вести Регион

Хандке прогласен за „персона нон грата“ во Кантонот Сараево

Слободен печат
Добитникот на овогодинешната Нобелова награда за книжевност Петер Хандке денес е прогласен за „персона нон грата“ во Кантонот Сараево. Оваа одлука, која ја иницирале пратениците...
Вести Регион

Лекарката од Шведска ја врати Нобеловата награда што никогаш не ја добила?

Слободен печат
Веста дека шведската лекарка која во 1988 година доби Нобелова награда за мир како член на мировните сили на Обединетите нации (ОН) ја враќа наградата,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Лекарка која била сведок на злосторствата на Балканот ја врати Нобеловата награда

Слободен печат
Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните сили на ОН, синоќа изјави...
Вести Регион

Вучиќ му честиташе на Хандке за Нобеловата награда

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му честиташе на писателот Петер Хандке, кој во вторникот ја доби Нобеловата награда за литература. -Србија ве смета за вистински...
Вести Регион

Косово нема да учествува на доделувањето на Нобеловите награди во Стокхолм

Слободен печат
Вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли објави дека неговата земја нема да присуствува на годинешната церемонија на врачување на Нобеловата...
Вести Свет

Норвешки пратеник предлага НАТО да ја добие Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Норвешкиот пратеник Ерлен Виборг објави дека го предложил НАТО, најголемиот воен сојуз во историјата, за Нобелова награда за мир во 2020 година. „Преку своето постоење,...
Вести Свет

Оставки во Нобеловиот комитет: Шведска писателка даде отказ поради наградата за Хандке

Слободен печат
Два надворешни членови на Нобеловиот комитет денес поднесоа оставка, откако изнесоа критики на сметка на Шведската академија. Писателот Кристофер Леандор наведе дека дава оставка од...