Трик на природата: Ова не е шума, туку само едно стебло (ФОТО) – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Трик на природата: Ова не е шума, туку само едно стебло (ФОТО)

За време на сезоната на берба, од дрвото се собираат околу 80.000 индиски ореви.

Натал е град во Бразил кој во светот е забележен како место во кое расте најголемото дрво на кое растат индиски ореви.

Facebook

Кога дрвото ќе се погледне од воздух, изгледа како цела шума, а всушност станува збор само за едно стебло. Дрвото покрива површина од околу 7.500 метри квадратни и има периметар од околу 500 метри.

Гранките на стеблото растат настрана, а кога ќе ја допрат земјата развиваат корен и почнуваат да растат како посебно дрво.

facebook

Ова дрво го насадил рибарот Луиз Инасио де Оливеира во 1888 година.

За време на сезоната на берба, од дрвото се собираат околу 80.000 индиски ореви.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close