Tрамп размислува да воведе санкции за проектот за гасоводот Северен поток 2 - Слободен печат

Tрамп размислува да воведе санкции за проектот за гасоводот Северен поток 2

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува да воведе санкции за проектот за гасоводот Северен поток 2, одговарајќи на новинарско прашање за евентуални американски санкции против гасоводот.

Трамп рече дека тој е првата личност кој предложил да се направи нешто за она што го нарекува „проблемот со гасоводот”.

– Јас сум тој кој прв го покрена проблемот со гасоводот во кој Русија дава огромен процент енергија. Знаете дека тој гас влегува во Германија. Јас велам: Како можете да го правите тоа?, рече Трамп за време на посетата на полскиот претседател Анджеј Дуда во Белата куќа.

Американскиот претседател изјави дека САД, со спротивставување на проектот, „ја штитат” Германија од тоа да стане премногу зависна од Русија.

– Германија прави огромна грешка со тоа што премногу се потпира на гасоводот. Но Германија повторно го гледа својот интерес и добро се справува. Бев критичен. Бев критичен кон енергијата што ќе ја испорача овој гасовод, рече Трамп.

Северен поток 2 е заеднички проект на рускиот енергетски гигант Газпром и пет европски компании. Негова цел е да испорачува 55 милијарди кубни метри руски природен гас годишно директно до Германија и други европски земји преку гасовод на дното на Балтичкото Море.

Проектот за гасоводот го поздравија некои земји во Европа, но останатите му се спротивставија, изразувајќи загриженост за евентуална опасност од зависност на Европа од Русија и намалување на улогата на Украина при транзитот на руски гас.

Русија во неколку наврати повтори дека нафтоводот е чисто комерцијални проект.

Во меѓувреме САД, кои се стремат да го промовираат својот течен природен гас во Европа, се еден од најголемите противници на изградбата на гасоводот Северен поток 2 и ги повикуваат европските партнери на Газпром да се повлечат од проектот или ќе им бидат воведени санкции.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 10 =

Прочитај повеќе

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат

Кои 12 амандмани ги предлага Путин?

Слободен Печат

САД одбележува ден на борецот за човекови права, Мартин Лутер Кинг

Слободен печат

Помпео: Треба да се прекине тиранијата на Мадуро

Слободен печат