Толку е твитот: Филипче објави како членови на ВМРО-ДПМНЕ ги кршат мерките

Министерот за здравство доктор Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која тврди дека се наоѓаат членови на ВМРО ДПМНЕ, а на која е евидентно дека не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се одржува дистанца.

„Состанок на ВМРО ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот“, напиша министерот.

Маска не носи ниту Александар Пандов, кој го предводи патриотскиот институт на партијата, а е на чело на фотографијата.

Мерките за заштита од коронавирусот од следната недела ќе се заострат откако Комисијата за заштита од заразни заболувања препорача да се промени Законот за заштита на населението од заразни болести за да може да се воведе задолжително носење маска на отворено, да се даде поголем квантитет на надлежности на пазарниот инспекторат и да се ограничат домашните собирања и групирања кои се главен извор на ширење на заразата.

Прочитајте и...  Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

 

Поврзани вести

Со положување цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев одбележан 23 Октомври

Слободен печат

МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство во случајот со фемицид во Гостивар

Слободен печат

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Во Скопје санкционирани 557 возачи, 93 за поголема брзина од дозволената

Слободен печат

Честитка од Џафери по повод Денот на македонската револуционерна борба

Слободен печат

Заев со честитка за 23 Октомври: Борбата на македонските револуционери никогаш не била свртена кон минатото, туку кон иднината

Слободен печат

Остави Коментар