ТОКСИЧНИ ЛУЃЕ: Седум нешта по кои ќе ги препознаете

На секој од нас му се случило да има таква личност во своето опкружување, без разлика дали се работи за колега, пријател или па дури и роднина или партнер.

Покрај нив се чувствуваме исцрпени, како да немаме енергија, а можеме да ги препознаеме и по следниве навики:

Манипулација и контрола

Тие не се заинтересирани за емоции, туку само ги користат за да воспостават контрола. Ќе ги познаете по тоа што ги превртуваат зборовите, ве излудуваат, агресивно ве напаѓаат, па глумат жртви, а потоа дури и ви се закануваат.

Не знаат за извинување

Нив им е под чест да се извинат, а најчесто не ни чувствуваат потреба за тоа. Не сакаат да преземат одговорност за своите постапки и преферираат нештата да ги решаваат со бес и агресија.

Прочитајте и...  Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Ги проектираат нивните чувства врз вас

Овие луѓе ќе успеат да ве инволвираат во нивното лошо расположение, ни криви ни должни. Ако познавате ваква личност, потрудете се да се држите понастрана.

Избувнуваат

Постојано се нерасположени, не кажуваат во што е проблемот, а се однесуваат агресивно, повишуваат тон и шират негативна енергија без потреба.

Се жалат постојано

Се случува да ви се јават со плачење и да се „исповедаат“ за одредени проблеми. Притоа, ниту прашуваат дали сте расположени за слушање, а во никој случај немаат време да ви излезат во пресрет за некој ваш проблем.

Не прифаќаат „не“

Ќе направат да ви биде крајно непријатно да им кажете „не“, а дури и да се почувствувате дека сте должни да им излезете во пресрет. Ако одбиете, ќе ви наметнат ужасно чувство на вина.

Прочитајте и...  Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Вашиот успех ги лути

Кога и да постигнете нешто добро, се однесуваат како да не е ништо посебно и дека било сосема очекувано и дека секогаш можете подобро. Со нив не сакате да ги споделувате ниту најдобрите вести, бидејќи веднаш ќе ви наметнат непријатно чувство на пониска вредност.

Имате ли вие свој начин за справување со ваквите луѓе?

Прочитај повеќе

Стефанија Гаштарска е првата Македонка што се вработи во „Баљшој“

Слободен печат

Клои Кардашијан ја продава вилата за 19 милиони долари, не можете да замислите што сè поседува! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наследничките на Берни Еклстон со луксузна јахта на одмор во Дубровник, а поранешниот директор на Ф1 чека дете во 90-та година! (ФОТО)

Слободен Печат

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат