16 C
Скопје

„Битлси“ ќе се изучуваат во склоп на магистерски студии на Универзитетот во Ливерпул

Универзитетот во Ливерпул, вчера објави дека ќе ја започне првата студиска година во која студентите ќе имаат можност да ги изучуваат „Битлси“ и нивното влијание врз музиката и општеството.

Магистерскиот курс наречен „The Beatles: Music Industry and Heritagе“ ќе го проучува влијанието на култната група врз популарната музика и култура, рече водачот на програмата.

Profimedia
Profimedia

Курсот кој ќе започне во септември е наменет за луѓе „кои моментално работат или размислуваат за кариера во музичката и креативната индустрија“, рече потпаролот на универзитетот.

Материјалот ќе вклучува анализа на улогата на групата во музиката, креативните индустрии и пошироките области како што се туризмот и културното наследство.

Апсолутно сум воодушевена што можеме да воведеме официјално истражување на „Битлси“ на Одделот за музика на Универзитетот во Ливерпул и Институтот за популарна музика“, изјави менаџерката на програмата Холи Теслер.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Крик на Флогст: Чуден трик за ослободување од стресот во Шведска

Д-р Мајк Џоунс, член на „Beatles Legacy Group“ која се обидува да ја утврди економската вредност од влијанието на „Битлси“ за туризмот и економијата на Ливерпул, вели дека овие магистерски студии ќе ги истражуваат „длабоките, значајни и трајни врски“ помеѓу бендот и градот.

Студентите на постдипломските квалификации, исто така, ќе разгледуваат како влијанието на бендот се реплицира во различни места, индустрии и контексти низ целиот свет, велат од универзитетот.

Поврзани вести

Кетрин Зита – Џонс: Едвај чекам да остарам за да јадам слатки

Слободен печат

ВИДЕО | Ви здодеа изгледот на вашата стара кујна? Погледнете како со малку средства да ја претворите во нова и модерна!

Слободен печат

Кој период од денот телото согорува најмногу калории?

Слободен печат

ФОТО | Со малку труд претворете ја терасата во вистинска оаза за уживање: Пронајдовме 10 одлични идеи за уредување!

Слободен печат

Како изгледа Саманта Фокс денес: Најфотографираната жена во Велика Британија во 80-тите години

Слободен Печат

Тајните на врвните готвачи: Згответе ги најсочните и највкусни ребра

Слободен печат

Остави Коментар