ТЕШКИ ДЕНОВИ НА „ЕТИХАД“: Сити исфрлен од Лигата на шампионите на две години!

Екипата на Пеп Гвардиола е сурово казнета за кршење на финансискиот фер-плеј…

Шок и неверување на „Етихад“, Манчестер сити е исфрлен од Лигата на шампионите во наредните две години поради грубо кршење на финансискиот фер-плеј.

Европската фудбалска куќа после одлуката на Дисциплинската комисија објави соопштение на сајтот, во кое се вели дека Манчестер сити доставуваше лажни податоци во периодот од 2012-2016 година во кои во своите приходи вклучуваше и пари од спонзори кои сè уште не биле собрани.

Покрај тоа, Сити е обвинет и за избегнување соработка со истражните тела на УЕФА, што е особено отежнувачка околност. На крајот, беше решено дека Манчестер Сити нема да може да игра во УЕФА натпреварувањата во сезоните 2020/21 и 2021/22.

Прочитајте и...  Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

На граѓаните им остана можноста да се жалат на одлуката до Судот за спортска арбитража во Лозана (ЦАС), а од УЕФА порачаа дека доколку Сити се одлучи на таков потег, Нион нема да ја коментира понатаму ваквата „пресуда“.

Тешки денови го очекуваат Сити, а сега уште повеќе ќе се говори и за статусот на Пеп Гвардиола кој во изминатиот период се поврзуваше со заминување од „Етихад“.

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Слободен печат

Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

Слободен печат

Леви уште еднаш покажа дека е мајстор за преговори, овој пат го надмудри Реал Мадрид

Слободен печат

Надал и Лајовиќ ги помешаа пешкирите : Се надевам дека си негативен

Слободен печат

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат