Таравари: Време е да се покаже респект кон Албанците

Арбен Таравари во гостување на ТВ21 / 1 ноември 2021 / фото: ТВ21/принтскрин

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21, лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари рече дека со менувањето на изразот „20%“ со „албански јазик“ во Уставот, „Македонците би покажале респект кон сограѓаните“.

Тој вели дека тврдењата на опозицијата дека тоа ќе донесе на бинационализација на земјата, се „приказни за мали деца“.

„Употребата на јазикот е решена работа. Тука работата е дали ќе покажете дека имате респект кон сограѓанинот. Да не се нарекува јазикот кој го зборуваат 20%. Ако гледате параноично некој ќе направи конструкции како сака. Тоа се приказни за мали деца дека ќе има конфедерација или бинационализација“, рече Таравари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот