Tag : Арбен таравари

Вести Македонија

Таравари тврди дека за време на неговиот мандат во Гостивар нема градење без одобренија

МИА Агенција
Гостиварската локална самоуправа бара користење „Гугл мапс” за поефикасно решавање на предметите за легализирање на бесправно изградените објекти. Со увидот преку оваа интернет алатка најлесно...
Вести Македонија

Финансова ја „чешла“ општина Гостивар, вработувањата и трошењето пари на вработените се предмет на истрага

Слободен печат
Финансиското работење на општина Гостивар деновиве се контролира од финансиската полиција и други инспекциски органи. Предмет на контрола биле вработувањата во општината и трошењето на...
Вести Македонија

Таравари: Конфликтите во ДУИ беа обичен блеф

Слободен печат
Откако ДУИ денеска информираше дека се надминати внатрепартиските превирања за составот на новата влада, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, вели дека меѓу...
Вести Македонија

Тaравари со честитка за Курбан Бајрам: Повеќе грижа едни за други, помалку себичност

Слободен печат
Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари во пресрет на муслиманскиот празник Курбан бајрам испрати честитка до верниците во која повика на поголема меѓусебна грижа во...
Вести Македонија Слајдер

Таравари: Невозможно е да се направи коалиција со ДУИ, меѓутоа повторно одлучуваат органите на партијата

Слободен печат
Се е можно, но многу тешко и скоро невозможно е да се направи коалиција со ДУИ, тоа е најтешко и не верувам да биде, меѓутоа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Арбен Таравари: Невозможна мисија е ДУИ и Алијансата да се најдат на истото место

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар, на македонската политичка сцена се појави на парламентарните изборите во 2016 година по кои стана и министер за здравство како...
Вести Избори 2020

Таравари: Промената доаѓа преку слободни и фер избори

Слободен печат
Предвремените парламентарни избори ќе се одржат во Северна Македонија на 15 јули. Шефот на Централниот штаб на АА за предвремените парламентарни избори 2020 година, Арбен...
Вести Македонија

Таравари: Мој впечаток е дека не се почитуваат протоколите на партиските собири

Слободен печат
Гостиварскиот градоначалник и генерален секрeтар на партијата Алијанса за Албанците Арбен Таравари предупредува од влошување на состојбата со пандемијата во земјава по изборите, а како...
Вести Економија Слајдер

Градоначалниците Таравари, Коцевски и Поцков за ударот на општинските буџети предизвикан од кризата со КОВИД-19

Слободен печат
Во сферата на јавните финансии се соочуваме со деликатна фаза – намален промет, запирањето на активности. Има реалност во која недостигаат пари иако дојде до...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Таравари: ДУИ продава магла, ВМРО не ги казнува граѓаните, СДСМ делат маски – Политичка влада што поскоро тоа подобро (ВИДЕО)

Слободен печат
Го прочитав постот на д-р Беќаровски околу тоа дека е дојдено време за заедно да упатиме апел за почитување на протоколите кои пропишува здравствената комисија....