СЗО упати апел до младите: Овој вирус може да ве стави во болница со недели, па дури и да ве убие

Тој ги повика младите да избегнуваат метеж за да не го пренесат вирусот на постарите лица.

Светската здравствена организација нагласува дека коронавирусот најтешко ја погодува постарата популација, но предупреди дека младите можат лесно да се заразат со Ковид-19.

– Денеска имам порака за младите. Вие не сте непобедливи, овој вирус може да ве стави во болница со недели, па дури и да ве убие- рече генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на видео конференција.

Тој ги повика младите да избегнуваат метеж за да не го пренесат вирусот на постарите лица.

– Дури и ако не се заразите, изборот што го правите за тоа каде одите може да направат разлика помеѓу животот и смртта за некој друг- нагласи генералниот директор на СЗО.

Прочитајте и...  Илија Димовски во клинч со министерот Маричиќ за договорот со Бугарија

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар