СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Британија ковид/Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Велика Британија објави зголемување на инфекциите со делта, додека германските здравствени работници предвидуваат дека наскоро ќе стане доминантен сој во Германија, и покрај зголемувањето на бројот на вакцинирани, објави Ројтерс.

Покрај нихилизмот, Кремљ го обвини делта сојот за рекорден број ново заразени лица во Москва.

– Делта е на добар пат да стане доминантен сој во светот поради високата инфективност, рече главниот научник на СЗО, Сомја Сваминанатан.

Официјалните лица на СЗО изјавија дека Африка останува континент за загриженост, иако таму се евидентирани околу пет проценти од новите инфекции и околу два проценти од смртните случаи во светот.

Случаите двојно се зголемиле во Намибија, Сиера Леоне, Либерија и Руанда минатата недела, изјави еден од раководителите на СЗО за итни случаи, Мајк Рајан, додека пристапот до вакцините е сè уште мал.

– Траекторијата е многу, многу загрижувачка. Суровата реалност е дека во ерата на бројни многу заразни видови, оставивме голем број жители на планетата, ранливото население во Африка, незаштитени од вакцините, рече Рајан.

Видео на денот