Светскиот шампион Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил досега!

Димитар Ѓорѓиев е четирикратен светски шампион во кикбокс/Фото: facebook.com/dimitargjorgjievkbkpunev

Пред три дена најдобриот македонски кикбоксер Димитар Ѓорѓиев по четврти пат се искачи на светскиот врв.

Тој на Светското првенство во Италија го освои златниот медал, а претходно беше најдобар на светот уште во 2011, 2013 и 2015 година.

Нашата спортска јавност секако го слави овој голем успех на Ѓорѓиев кој вечерва сподели објава на социјалните мрежи во која вели дека овој златен медал е најомразениот што го освоил досега.

– Драги пријатели, другари и сите останати љубители на спортот. Пред се од срце ви благодарам за целата поддршка и позитивна енергија што ја добив во изминатите неколку дена. За жал морам да ви соопштам дека за мене ова е нај омразениот златен медал што сум го освоил до сега.

Исто така сакам да ве известам дека не планирам да присуствувам на ниеден прием ни во Агенција за млади и спорт / Agency of youth and sport ниту на организираниот или планот за организиран пречек во Општина Неготино, сите мои гостувања и планирани интервјуа ќе бидат откажани, а досегашните ке ве замолам да не ги објавувате. Овој медал го освоив бидејки сакам спорт и си ја сакам татковината. Поделбата која што е неизбежна во Македонија јас не ја сакам и не сакам да бидам дел од неа! – напиша Ѓорѓиев на Фејсбук.

Фото: Принтскрин/facebook.com/dimitargjorgjievkbkpunev
Видео на денот