Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Стотици кутии во кои има сложувалки сo мотиви од Скопје 2014, купени од Кина, по цена од фантастични 360.000 евра, скапуваат во подрумот на Националниот музеј.

Идејата на власта на ВМРО ДПМНЕ била да продава сувенири на кои се прикажани антички елементи и со тоа да го промовира Скопје 2014. Но, и по шест години, кутиите од Кина, скапо платените, гнијат во подрумски простории.

Порталот Нова ТВ пренесува изјава на Јован Шурбановски, директор на музејот кој го потврдува случајот. Музејот во моментов располага со околу 10.000 сувенири со различни мотиви, кои се добиени со Одлука на Влада преку Министерството за култура. Тое е само дел од целиот асортиман на предмети кои музејот ги нуди, меѓу кои се и музејски копии кои музејот авторски ги изработува. Овие предмети се доделени на НУ Музеј на Република Северна Македонија во 2013 година со Одлука на Влада на РМ. Досега од технички причини истите не беа дистрибуирани во останатите сувенирници на локалните и национални музејски установи” изјавил Шурбановски.

Прочитајте и...  Во Србија уште 236 новозаразени, 9 лица починаа

Според него, овие кутии полни со сувенири за кои нема интерес на пазарот одземаат вреден простор во изложбените сали. Министерството за култура склучило договор со фирмата Агенс која набавила сувенири, но потоа таквите предмети не излегле во продажба. Која е причината ќе мора да утврдат надлежните органи.

Зошто и како се купени, исто така ќе мора да се истражи. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во еден од неговите предизборни настапи ја отвори дилемата дали со складирањето на сувенирите се отворил патот на Мирјана Николовска, мајката на кандидатот за пратеник од ВМРО ДПМНЕ, Алексндар Николовски од Охрид, која исто така имала договор за продажба на сувенири на музејот. Заев јавно праша, дали за да се продаваат нејзините сувенири, тогашното раководство во Министерството за култура и во музејот намерно ги сокриле кинеските предмети.

Прочитајте и...  Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Овој нов скандал отвора случај за обвинителството кое ќе мора да започне истрага ако сака да се утврди чија е одговорноста за потрошените јавни пари за сувенири кои се безвредни, и дали со складирањето се штителе нечии бизнис интереси.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат