Стил на неделата: Мерсиха Смаиловиќ, активистка за човекови права, хуманитарка

Мерсиха Шукри, харфистка, за „Женски печат“ одбра стил на неделата, а според неа, тоа е Мерсиха Смаиловиќ, активистка за човекови права и хуманитарка.

– И покрај тоа што имаме исти имиња, припаѓаме на различни етникуми кои живеат во Македонија. Ја издвојувам пред сè како жена борец, која неуморно помага со својата хуманитарна работа и за еманципација на жената муслиманка кај нас. Нејзиниот стил во поглед на тоа што носи марама, уште повеќе ги изразува нејзите очи и убавина. Во комбинација со старки, кои милува да ги носи, дава слика на млада модерна и современа жена, која истовремено длабоко ја почитува својата вера. Но она што посебно ме плени кај неа е нејзината јасна, директна мисла и смисла за хумор.  Како сопруга и мајка, таа е пример за едуцирана жена. која е успешна не само во она што го работи туку и во она есенцијалното-семејството, вели Мерсиха Шукри.

Прочитајте и...  Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)
Мерсиха Шукри, харфистка

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат