Спасени дванаесет мигранти кои се обидувале да го преминат Ла Манш - Слободен печат

Спасени дванаесет мигранти кои се обидувале да го преминат Ла Манш

Групата во која имало и две жени и едно дете била успешно спасена и немало ниту еден повреден.

Дванаесет мигранти, меѓу кои и едно дете, биле спасени денеска на северното француско крајбрежје, додека се обидувале да го преминат каналот Ла Манш за да стигнат до Велика Британија, соопштија француските власти, јави дописникот на МИА.

Ова е прва спасувачка операција на мигранти во Франција од почетокот на 2020 година. Спасувачките служби биле „предупредени директно” од мигрантите „кои забележале проблем со чамецот”, соопшти префектурата на Ла Манш и Северното Море.

Групата во која имало и две жени и едно дете била успешно спасена и немало ниту еден повреден.

Од крајот на 2018 година, обидите за преминување на каналот се зголемија и покрај опасноста од големиот сообраќај, силните струи и ниската температура на водата. Во 2019 година биле пресретнати 2.758 мигранти кои се обидоа да го преминат Каналот, четири пати повеќе отколку во 2018 година, според поморската префектура.

Прочитајте и...  Најмалку 40 Американци евакуирани од крузерот „Дајмонд Принцес“ се заразени со коронавирус

Прочитај повеќе

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

Остави Коментар

четири × четири =

Прочитај повеќе

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Слободен печат

Во Франција секој ден има по 120 напади со нож или друго ладно оружје

Слободен печат

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат