Спасени дванаесет мигранти кои се обидувале да го преминат Ла Манш

Групата во која имало и две жени и едно дете била успешно спасена и немало ниту еден повреден.

Дванаесет мигранти, меѓу кои и едно дете, биле спасени денеска на северното француско крајбрежје, додека се обидувале да го преминат каналот Ла Манш за да стигнат до Велика Британија, соопштија француските власти, јави дописникот на МИА.

Ова е прва спасувачка операција на мигранти во Франција од почетокот на 2020 година. Спасувачките служби биле „предупредени директно” од мигрантите „кои забележале проблем со чамецот”, соопшти префектурата на Ла Манш и Северното Море.

Групата во која имало и две жени и едно дете била успешно спасена и немало ниту еден повреден.

Од крајот на 2018 година, обидите за преминување на каналот се зголемија и покрај опасноста од големиот сообраќај, силните струи и ниската температура на водата. Во 2019 година биле пресретнати 2.758 мигранти кои се обидоа да го преминат Каналот, четири пати повеќе отколку во 2018 година, според поморската префектура.

Прочитајте и...  ЗНМ со осуда за заканите на Тозија кон новинарката Сунчица Уневска

Прочитај повеќе

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат

Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Слободен печат

Песков: Сите земји околу Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации

Слободен печат