Сопругата на Рафаел Надал не сака веќе да го придружува на турнирите: Постои силна причина за тоа! (ФОТО)

Фото: Профимедиа

Рафаел Надал и Марија Франциска Перело (32) се венчаа минатата година по 14 години врска, а таа е личност која успешно ја избегнува јавноста и не користи ниту една од актуелните социјални мрежи.

Тенисерот Рафаел Надал (34) секоја победа најпрво ја прославува со својата сопруга Ксиска Перело (32) доколку неговата сопруга е во публиката, но таа често ги избегнува рефлекторите и папарацо фотографите.

Фото: Профимедиа

Инаку, Марија Франциска Перело, попозната како Ксиска, работи во осигурителна компанија, дипломирала претприемништво, а исто така е и директор на проектот во фондацијата „Рафа Надал“, која промовира лична и социјална интеграција и развој на децата и младите преку спортот во Шпанија и Индија.

Според странските медиуми, Ксиска ја започнала врската со Надал во 2005 година, но тие се познавале многу години порано.

Фото: Профимедиа

Свршувачката беше објавена во јануари 2019 година, а тие се венчаа во октомври истата година. Свадбата ја направија во замокот Ла Форталеза на шпанскиот остров Мајорка, каде што е роден Надал. На свадбата присуствуваа 350 гости, а меѓу нив имаше и бројни познати личности.

Фото: Инстаграм

Двојката нема деца, но Рафаел еднаш изјави дека сака деца и дека се замислува себеси во улога на татко. Тој истакна дека би сакал тој и Ксиска да почекаат, да ја заврши својата тениска кариера за да може целосно да им се посвети на децата.

„Би сакал да имам деца: синови, ќерки … Јас сум личност која сака деца и сум семеен човек“, рече тој.

Фото: Инстаграм

Во едно од ретките интервјуа, Ксиска објасни зошто одлучила сè поретко да доаѓа на тениските натпревари на нејзиниот сопруг. Имено, таа истакна дека сака да ја зачува нивната врска и дека не би сакала да ја нарушува неговата концентрација следејќи го насекаде.

Фото: Профимедиа

„Му треба простор кога се натпреварува и самата идеја да се повлечам и да чекам дали во одреден момент случајно ќе му притребам и целиот тој притисок ме заморува. Тоа би ме задушило и Рафаел во тие моменти би требало да се грижи за мене наместо за играта. Ако го следев насекаде, мислам дека тоа негативно би влијаело и на нашата врска во која одлично се сложуваме“, заклучи таа.

Фото: Профимедиа

Инаку, Ксиска нема профил на социјалните мрежи, а Надал ретко ги споделува нивните заеднички фотографии бидејќи ја почитува приватноста која неговата сопруга ја бара од него.

Видео на денот