Со женска рака: Поезија од Снежана Стојчевска

Снежана Стојчевска (1980) е застапена во повеќе антологии на младата македонска поезија. Таа е редовен учесник на поетски манифестации во земјава и странство. Од 2019 година, Стојчевска е член на Друштвото на писатели на Македонија.

Семејство

Понекогаш мојот син

се однесува како да ми е татко,

а јас мајка на мојата мајка.

 

На момент најмладиот станува најстар,

а најстариот сè почесто тежнее кон детство.

 

Годините го губат своето значење,

но љубовта останува иста

универзална и чиста.

 

Жениште сум

 

Повеќе не се плашам

да фатам со раце

да ја измиjам грдотијата на светот

она што може да исчисти само мајка.

 

Избор од книгата „Ќе се завијам во песни“ МИ-АН 2019

Прочитајте и...  Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

 

 

Прочитај повеќе

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат

Рита Ора со провокативни комбинации прошета во Милано: Пејачката ги истакна атрибутите и засени манекенките! (ФОТО)

Слободен Печат

„Како се сакаа две будали“: Емотивна љубовна приказна на најубавата глумица на поранешна Југославија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разговор со Елена Тодоровска, портретист: Секој портрет е приказна сама за себе  

Ј.К.Д

Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

Слободен печат

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Слободен Печат

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат

Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Секое јадење ќе го направите повкусно со советот на Џејми Оливер

Слободен печат