Со „Аншлусот“ на Путин, Украина од денеска веќе нема да биде иста

владимир путин 9 мај москва
Владимир Путин / Воена парада во Москва / EPA-EFE/MIKHAIL METZEL/ KREMLIN POOL/SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Денеска ќе се случи она што цел свет се плашеше од 24 февруари, кога Русија ја започна својата инвазија на Украина. Владимир Путин во Москва ќе потпише указ за анексија на четири украински региони, а на најавената „свечена церемонија“ ќе присуствуваат лидерите на окупираните региони, додека Киев и неговите западни сојузници подготвуваат одговор на драстичните дејствија на Кремљ.

Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

За тоа се шпекулираше со денови, но стана јасно дури кога проруските сепаратисти пристигнаа во Москва. Прво, РИА Новости објави дека Русија официјално ќе ги припои украинските територии на 30 септември, но Русија не сакаше да ги коментира тие наводи.

Иако владееше молк од Кремљ, четворица проруски лидери на окупираните делови на Украина, поточно на регионите Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје, слетаа во Москва со приватен авион на денот кога завршија референдумите во тие региони.

Гласините стануваа се погласни, а потоа стигна потврда и од самиот „портпарол на Путин“.

Дмитриј Песков истакна дека во три часот по локално време во Москва ќе биде организирана свечена церемонија на која Путин официјално ќе ги припои украинските територии кон Русија.

Покрај тоа, Путин ќе има средби и со проруските лидери на овие територии.

„На маргините на оваа церемонија ќе се одржат средби со лидерите на ДПР, ЛПР, Херсон и Запорожје“, рече Песков.

Пратениците на руската Дума претходно потврдија дека ќе донесат одлука за анексија на украинска територија на гласањето кое исто така е закажано за денеска.

Русија референдум/ Фото Viktor Antonyuk / Sputnik / Profimedia

Спорни референдуми

Во овие четири области од 23 до 27 септември се одржаа референдуми за приклучување кон Русија.

Според локалните изборни комисии, жителите на четирите области под контрола на Русија речиси едногласно гласале за припојување кон Русија.

Речиси 100 отсто од гласачите гласаа „за“ во самопрогласените Луганск и Доњецка народна република, односно 99,23 отсто во ЛНР и 98,42 отсто во ДНР. Во Запорожјската област повеќе од 93 отсто од гласачите гласаа за приклучување кон Русија, а во Херсонската област повеќе од 87 отсто.

Референдум / Доњецк и Луганск/ Фото WNED AGENCY SPUTNIK., Model Release: no, Credit line: Sergey Baturin / Sputnik / Profimedia

Кримски рецепт

Станува збор за истата тактика што Русија ја користеше во 2014 година при анексијата на Крим.
Имено, по изгласувањето на Декларацијата за независност во парламентот на Автономната Република Крим на 11 март 2014 година, на 16 март беше организиран референдум на кој 97 отсто се изјаснија за приклучување кон Русија.

тогаш, како и оваа година, гласањето беше набљудувано од руски војници. Руската страна тврдеше дека референдумот бил слободен и демократски, но немало странски набљудувачи. Објавени се тврдења слични на оние што можеа да се прочитаат претходните денови – дека локалното население било уценувано или принудувано да гласа, како и дека процесот на пребројување гласови не бил транспарентен.

Веќе на 22 март 2014 година, пет дена по референдумот, Русија го призна Крим како дел од својата територија. Украина и земјите од Запад сè уште го сметаат тој референдум за незаконски. Само неколку земји-членки на ОН го признаа Крим како дел од руската територија, вклучувајќи ги Сирија, Куба, Венецуела и Северна Кореја. Исто така, Јужна Осетија и Абхазија, територии кои еднострано прогласија независност од Грузија, како и Придњестровје, отцепен регион на Молдавија, го признаваат Крим како дел од Русија.

Слично на Крим, со додавање на регионите Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск во рускиот устав, Кремљ ќе може да ја оправда инвазијата на Украина со заштита на нејзината територија и граѓаните.

Луганск-референдум
Фото: EPA-EFE/STRINGER

Западот не ги признава резултатите

Иако Русија е решена да ги анектира украинските територии, повеќето земји од Западот веќе го кажаа своето мислење за резултатите од референдумот. Така, земјите од Европската унија, Велика Британија и Соединетите Американски Држави најавија дека нема да ги признаат резултатите од референдумот, а Велика Британија дури најави воведување санкции за сите кои учествуваа во нивното спроведување.

Украинските власти постојано нагласуваат дека на нивна територија не се одржуваат референдуми, туку руска пропаганда насочена кон „кражба на територија“, што ќе ги уништи сите шанси за мировни преговори кои би доведоа до крај на војната што започна на 24 февруари оваа година. година.

Видео на денот