18 C
Скопје

Tag : Референдум

Вести Свет

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ
Во 2014 година Шкотланѓаните излегоа масовно на референдумот за независноста, но 55 проценти од гласачите беа за останување во унијата во Британија. Сепак, во меѓувреме...
Вести Свет

Лукашенко најави референдум за уставните измени

Слободен печат
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата ќе одржи референдум за уставните измени, објави државната новинска агенција Белта. Лукашенко, кој се соочи со протести...
Вести Свет

Макрон најави референдум за вклучување на борбата против климатските промени во Уставот на државата

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе се одржи референдум за ревизија на Уставот со цел вклучување во него на борбата против климатските промени и...
Вести Свет

Премиерката Старџон најавува: Идната есен нов референдум за независност на Шкотска

Слободен печат
Шкотската премиерка Никола Старџон ја посочи идната есен како термин за новиот референдум за независност на Шкотска од Обединетото Кралство. Старџон истакна дека „би сакала...
Вести Свет Слајдер

По стапките на Холандија и Канада: Граѓаните на Нов Зеланд гласаа за легализација на еутаназијата

Слободен печат
Граѓаните на Нов Зеланд се изјасија за легализација на еутаназијата, покажуваат прелиминарните резултати од референдумот што се одржа во средината на октомври. Според првичните резултати,...
Спорт Фудбал

Бартомеу ќе се бори до крај, не си поднесува оставка и бара одложување на рефендумот

Слободен печат
Хосеп Марија Бартомеу на денешниот состанок на управата на Барселона, одлучил дека ќе остане на претседателската функција и ќе го чека исходот за гласање на...
Спорт Фудбал

Бартомеу денеска ќе ги израдува Меси и сите навивачи на Барселона

Слободен печат
Како што тврди каталонскиот весник „Спорт“ кој има одлични извори во фудбалскиот клуб, денеска треба да се одржи историскиот состанок на управата на Барселона. Според...
Вести Свет

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат
Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот на десницата да се прекине со слободното движење на работници меѓу Швајцарија и земјите на ЕУ, јави...
Вести Свет Слајдер

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат
 Швајцарија денеска гласа на референдум за тоа дали да го раскине договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето. Референдумот се споредува со кампањата за...
Вести Свет

Референдум во Швајцарија за ограничување на бројот на граѓани од ЕУ

Слободен печат
Швајцарците овој викенд ќе гласаат за обновениот предлог за ограничување на бројот на државјани од земјите на ЕУ на кои ќе им биде дозволено да...