Снегот ги блокираше патиштата во областа Голо Брдо: Жителите целосно отсечени од светот

Поради коронаврусот се затворени двата гранични премина кај Дебар, оној кај „Блато” и преминот Џепиште-Требиште кој поради близината најчесто го користеа жителите од Голо Брдо. 

Обилните врнежи снег ја блокираа областа Голо Брдо, на дел од албанско -македонската граница кај Дебар, населена главно со Македонци. Во ова ридско-планиснко подрачје кое брои 22 села, дебелината на снежната покривка изнесува половина до околу еден метар.

-Целосно сме отсечени од светот, патиштата се блокирани, очекуваме наредните денови надлежните да испратат механизација за расчистување. Снабдувањето со електрична енергија засега е нормално. Но, секако поради мерките на албанската Влада против коронавирусот седиме дома, изјавија телефонски жители од областа.

Според нив, благодарение на залагањата на првите луѓе на трите административни единици, по појавата на коронавирусот и мерките, досега нема никаков проблем во однос на снабденоста со прехранбени и други прозводи и лекови.

Прочитајте и...  Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

Поради коронаврусот се затворени двата гранични премина кај Дебар, оној кај „Блато” и преминот Џепиште-Требиште кој поради близината најчесто го користеа жителите од Голо Брдо.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат