„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино - Слободен печат

„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино

Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски.

Дворот на црквата „Свети Трифун“ во скопско Ајватовци е едно од местата каде што денеска се одбележува Св. Трифун – заштитник на лозарите. Денеска по седми пат се организира вински саем каде што производители на домашно вино го изложуваат својот производ, а подоцна и се натпреваруваат кој ќе добие поголема награда, односно чие вино ќе биде поквалитетно.

Екипата на „Скопски агол“ во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ разговараше со дел од производителите.

-Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски.

Организатор на манифестацијата е Општина Илинден. Градоначалникот Жика Стојановски информираше дека станува збор за традиционална манифестација во која покрај изложувањето на вино, акцент се става и на закројувањето на винова лоза.

Прочитајте и...  Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 13 =

Прочитај повеќе

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?