„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино

Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски.

Дворот на црквата „Свети Трифун“ во скопско Ајватовци е едно од местата каде што денеска се одбележува Св. Трифун – заштитник на лозарите. Денеска по седми пат се организира вински саем каде што производители на домашно вино го изложуваат својот производ, а подоцна и се натпреваруваат кој ќе добие поголема награда, односно чие вино ќе биде поквалитетно.

Екипата на „Скопски агол“ во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ разговараше со дел од производителите.

-Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски.

Организатор на манифестацијата е Општина Илинден. Градоначалникот Жика Стојановски информираше дека станува збор за традиционална манифестација во која покрај изложувањето на вино, акцент се става и на закројувањето на винова лоза.

Прочитајте и...  Трамп ги забрани ТикТок и ВиЧет, одлуката стапува на сила од недела

Прочитај повеќе

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот