Скандал во Србија: На фудбалери им се нудело мито пред баражот за Суперлигата

Фото: FK Inđija

Во српскиот фудбал од време на време знае да се појави по некој скандал, па така е и сега.

Сега во центарот на вниманието се фудбалерите на Инџија кои пријавиле дека добиле мито пред баражот за место во Суперлигата на Србија против Раднички Ниш, објави „Спорт Клуб“.

Пријавите од фудбалерите биле доставени до официрот за интегритет, надлежните во Фудбалскиотсојзу на Србија и Обвинителството. Во документот детално е наведено какви понуди добиле фудбалерите.

Првотимиците на Инџија ги напишале со имиња и презимиња луѓето кои се обиделе да ги подмитат со непристојните понуди.

Целата докумантација е доставена до потребните институции и сега се чека расплетот. Ќе потсетиме, Инџија во првиот натпревар дома победи со 3:1, но на реваншот во Ниш загуби со 3:0 и пропушти прилика да биде дел од најсилната конкуренција во Србија.

Овој скандал доаѓа пред сезоната во која Србија забележа напредок според клупскиот кофициент во Европа и доби еден директен учесник во групната фаза од Лигата на шампионите каде што наредната сезона ќе ја гледаме Црвена Звезда.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот