СЈО има рок од три дена да ги предаде предметите на ОЈО

Специјалната обвинителка Катица Јанева во полномошното за предавање на предметите што го  испратила до СЈО дала рок од три дена во кој предметите кои ги води сега специјалното обвинителство ќе треба да се предадат на јавното обвинителство. Примпредавањето ќе треба да се направи со записник за примопредавање, најдоцна до сабота. Како и кога ќе биде тоа направено засега нема информација, ниту од СЈО, ниту од ОЈО.

Од СЈО во изјава за „Слободен печат“ потврдуваат дека рокот што го добиле е три дена, но неофицијално коментираат дека тој рок не е предвиден со законот, туку дека Јанева сама си го дала.

– Не можеме ние да влеземе во толкување на  законот. Чекаме од ОЈО да добиеме информација околу тоа кога и како ќе биде направено примопредавањето – неофицијално објаснуваат од СЈО.

Прочитајте и...  Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба (ФОТО/ВИДЕО)

Од ОЈО утрово нема никава информација. Вчера Обвинителството информираше дека добиле известување од СЈО дека Јанева ги овластила јавните обвинтиели да ги предадат предметите на ОЈО, а го добиле и полномошното.

Упатените велат дека Јанева, која е во притвор, е единствена овластена за предавање на предметите и сега таа тоа овластување го пренесува на  другите обвинители од СЈО.

Што ќе биде со СЈО откако ќе ги предаде предметите останува да се договорат политичките партии во рамките на преговорите за предлог-законот за јанво обвинителство. Како што велат извори од преговарачките тимови тие договараат тоа што можат, но главната разлика што ќе биде со предметите кои се отворани по истек на рокот од 18 месеци останува да ја договорат лидерите. Вчера имаше информација дека е можна лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицковски, но сепак таа не се случи.

Прочитајте и...  Во Грција регистрирани 203 нови случаи на Ковид-19

Прочитај повеќе

Во Грција регистрирани 203 нови случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Хорот во Нигер: Шестмина француски туристи убиени во напад

Слободен печат

Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Слободен печат

Поплавата во Велес остави пустош: Во Превалец урнати куќи, оштетени улици и затната канализација

Слободен печат

Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Убиен тинејџер (17) и 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Слободен печат

Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Слободен печат

Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Слободен печат

Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Слободен печат

Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Слободен печат

Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Слободен печат