Сите предности на ананасот, добредојден е во секоја диета и за одржување на витката линија

Достапен ни е насекаде, во топлите денови нè асцоира на плажа и освежителни коктели, а во текот на студените денови, особено во сезоните на грип и настинки, ни е повеќе од неопходен. Добредојден е во секоја диета и за одржување на витката линија.

Ова се најзначајни предности на ананасот.

Полн со витамин Ц

За време на сезоната на грипот и настинките неопходна ни е адекватна количина на витамин Ц. А ананасот изобилува со витамин Ц – во 100 грама се дури 80 отсто од дневните потреби.

Нискокалоричен

Содржи само 50 калории во 100 грама што го прави идеален производ во секоја диета.

Им помага на цревата

Ананасот содржи големи количини на ензимот бромелаин. Овој ензим го забрзува разградувањето на мастите, јагленохидратите и протеините. Подеднакво го забрзува метаболизмот и ги прочистува цревата. Особено се препорачува за оние кои имаат проблем со опстипацијата.

Прочитајте и...  Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Антиканцерогени својства

Предностите на бромелаинот не се ограничени само на разградување на протеините. Научните студии докажале дека бромелаинот го ограничува растењето на малигните клетки кај ракот на дојка. Постојат и докази дека овој ензим помага за спречување на различни воспаленија, од хронични до акутни.

Ги зајакнува коските

Ананасот содржи 75 отсто од препорачаната дневна доза на манган, минерал кој е клучен за развој на коските и сврзното ткиво. Манганот заедно со останатите минерали помага во превенција на остеопороза.

Против мачнина

Ја отстранува брзо мачнината која ја чувствуваме при патувањата или при бременоста. Оние кои имаат проблеми со патувањата се препорачува со себе да носат свежо цеден сок од ананас.

За слабеење и витка линија

Прочитајте и...  Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Ананасот делува како природен диуретик помагајќи во исфрлањето на наталожените течности, а со самото тоа помага и во детоксикација на организмот и слабеењето. Ако го конзумирате секојдневно ќе забележите постепено слабеење. Не содржи масти, а дава големо чувство на ситост. Брзо се апсорбира и дава енергија, лесно се вари во организмот и го забрзува метаболизмот.

Прочитај повеќе

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 2 јуни: Ќе гледате на животот на поразличен начин и ќе ставите крај на проблем кој долго ве мачи

Слободен печат

Виц на денот – Притисок

Слободен печат

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски