Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

Рафинеријата за нафта во Хомс е водечка компанија на сириската нафтена индустрија, што во 2018 година е надградена со руска технички поддршка.

Сириските одбранбени сили соборија дронови во близина на рафинеријата за нафта во Хомс, што е оддалечена 165 километри од Дамаск.

– Терористите планираа да ја нападнат рафинеријата со беспилотно летало, но сириските безбедносни пресретнаа и соборија пет дронови, објави сириската новинска агенција САНА.

Рафинеријата за нафта во Хомс е водечка компанија на сириската нафтена индустрија, што во 2018 година е надградена со руска технички поддршка.

Терористите синоќа се обиделе со дронови да ја нападнат регионалната термоелектрана во градот Марде во провинцијата Хама, но биле сопрени пред да предизвикаат поголема штета.

Прочитајте и...  Бидете внимателни, сите средства за дезинфекција не се безопасни

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат