17.8 C
Скопје

Tag : дронови

Вести Свет

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат
Канада забрани извоз на беспилотни летала во Турција откако констатира дека опремата ја користеле азербејџанските сили кои се борат против Ерменија во Нагорно Карабах, рече...
Вести Свет

Саудиската коалиција уништила шест дронови лансирани од Хутите

Слободен печат
Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви, наведе саудиската државна...
Вести Свет Слајдер

Јеменските Хути повторно нападнаа рафинерија на „Арамко” во Саудиска Арабија

Слободен печат
Јеменските бунтовници Хути ја презедоа одговорноста за денешниот напад со беспилотни летала врз рафинерија во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, што предизвика пожар што...
Вести Регион

Без масовни протести и со силно полициско присуство одбележувањето на студентскиот бунт против хунтата во Грција

Илинка Иљоска
Под драконски безбедносни мерки и без традиционалните масовни протести, поради забраната за собири, денеска во Грција се одбележува годишнината од студентскиот бунт против хунтата, јави...
Вести Свет

ОАЕ ќе купат 18 американски вооружени дронови

И.И.
Стејт департментот го извести Конгресот дека планира да  му продаде 18 вооружени дронови на Обединети Арапски Емирати за 2,9 милијарди долари. Тоа е прва продажба...
Вести Свет

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат
Јужна Кореја констатира дефекти во две од четирите беспилотни летала RQ-4 Global Hawk што ги купи од САД, јави Јонхап, повикувајќи се изјава на владин...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Камикази дронови во хеви метал спот ја покажуваат иднината на војните (ВИДЕО)

Илинка Иљоска
Азербејџанската војска објави бизарно хеви метал видео во кое ги покажува своите ретки хеликоптери, тенкови и камикази дронови.  Пропагандната мелодија „Атиш“ или „Оган“ ја изведуваат...
Вести Свет

Уништени дронови со експлозиви кои летале кон Саудиска Арабија

Слободен печат
Саудиската државна новинска агенција „Сауди прес” јави дека коалицијата во Јемен детектира и уништи две беспилотни летала со експлозив лансирани од јеменските бунтовници Хути кон...
Вести Регион

Грција не планира да лета турски дронови

МИА Агенција
Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Хари и Меган стравуваат за својата безбедност

Слободен печат
Принцот Хари и Меган живеат во страв откако се преселија во својот нов дом во Лос Анџелес. Секој нивни чекор е сниман од дронови што...