11 C
Скопје

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Оваа компанија со седиште во Минхен оцени дека пандемијата „покажала дека работењето надвор од фиксното работно време има многу предности и можен е многу поголем обем на работа отколку што претходно се мислеше.

Германскиот индустриски конгломерат „Сименс“ најави дека ќе даде дозвола повеќе од една третина од своите вработени постојано да работат од дома два до три дена во неделата.

Оваа компанија со седиште во Минхен оцени дека пандемијата „покажала дека работењето надвор од фиксното работно време има многу предности и можен е многу поголем обем на работа отколку што претходно се мислеше.

Новиот аранжман се однесува на повеќе од 140 илјади вработени во над 125 места во 34 земји, соопшти „Сименс“ кој има повеќе од 380 илјади вработени.

Овој конгломерат вели дека неговиот концепт е наречен „мобилна работа“ и тој не значи задолжително работење од дома, туку дека вработените во договор со претпоставените ќе можат да одберат да работат онаму каде што се најпродуктивни.

Прочитајте и...  Гејтс: Следните месеци ќе бидат доста тешки, но состојбата ќе се врати во нормала до пролет

Новиот пристап ќе биде прилагоден со законски барања до државите во кои „Сименс“ има свои постројки, со кои ќе се регулираат бизнис потребите на компаниите и потребите на вработените поединечно.

 

 

Поврзани вести

По Холандија и Данска демантира дека го поддржува ветото на Софија

Слободен печат

ВИДЕО: Воопшто нема потврда дека лекот „Фавипиравир“ има ефекти во лекувањето на ковид, вели Филипче

Слободен печат

Наташа Пеливанова е избрана за претседател на Советот на Општина Карпош

Слободен печат

Македонија ќе биде претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Слободен печат

Директорот на АФПЗРР Николче Бабовски оди во самоизолација

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Вакцината е бесплатна, ќе се вакцинираат сите здравствени работници и следните групи граѓани

Марина Дамческа

Остави Коментар