„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Оваа компанија со седиште во Минхен оцени дека пандемијата „покажала дека работењето надвор од фиксното работно време има многу предности и можен е многу поголем обем на работа отколку што претходно се мислеше.

Германскиот индустриски конгломерат „Сименс“ најави дека ќе даде дозвола повеќе од една третина од своите вработени постојано да работат од дома два до три дена во неделата.

Оваа компанија со седиште во Минхен оцени дека пандемијата „покажала дека работењето надвор од фиксното работно време има многу предности и можен е многу поголем обем на работа отколку што претходно се мислеше.

Новиот аранжман се однесува на повеќе од 140 илјади вработени во над 125 места во 34 земји, соопшти „Сименс“ кој има повеќе од 380 илјади вработени.

Овој конгломерат вели дека неговиот концепт е наречен „мобилна работа“ и тој не значи задолжително работење од дома, туку дека вработените во договор со претпоставените ќе можат да одберат да работат онаму каде што се најпродуктивни.

Прочитајте и...  Пратениците пристигнуваат во Собранието, на самиот влез им се мери температура (ВИДЕО+ФОТО)

Новиот пристап ќе биде прилагоден со законски барања до државите во кои „Сименс“ има свои постројки, со кои ќе се регулираат бизнис потребите на компаниите и потребите на вработените поединечно.

 

 

Прочитај повеќе

Издадени се казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје за непочитување на прописи за превенција од Ковид-19

Слободен печат

Трамп: Експлозијата во Бејрут била предизвикана од некој вид бомба

Слободен печат

Кумановските психијатри порачуваат граѓаните да водат грижа за менталното здравје во услови на пандемија

Слободен печат

Облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат