6 C
Скопје

Шведската здравствена агенција алармира: Изгледа започна третиот бран од пандемијата

Во Шведска изгледа започна третиот бран од пандемијата, соопшти денеска шведската Здравствена агенција, заострувајќи ги ограничувањата поради неодамнешниот пораст на нови случаи на ковид-19 и брзото ширење на новите варијанти.

– Се чини дека одиме кон трет бран, рече главниот епидемиолог Андерс Тегнел на прес-конференција.

Тој додаде дека тоа почнува да влијае на интензивната нега. – Не гледаме драматично зголемување, но не и намалување што го имавме некое време, додаде Тегнел.

Шведската здравствена агенција препорача да се ограничи бројот на луѓе во продавниците, покрај веќе ограниченото работно време на баровите, кафулињата и рестораните и да има построги правила во врска со носењето маски.

Тегнел исто така рече дека неодамнешните студии покажале дека вакцината на „АстраЗенека” против ковид-19 е ефикасна за луѓе постари од 65 години и дека Шведска има намера да ја смени препораката да не им се дава на постари лица. 

Прочитајте и...  Додик: Границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е меѓународно призната и дефинитивна

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар