Шестмина патници не се појавиле на летот од Скопје за Финска попладнево

Финска ја смета Македонија за високоризична земја, зашто има повеќе од 8 позитивни случаи на 100.000 жители.

Шестмина од патниците кои требало да заминат на летот Скопје за Турку, Финска попладнево со лет на Визер, не се појавиле на закажаното патување иако имале резервиран билет, дознава Слободен печат од официјални извори на скопскиот аеродром.

Во авионот на Визер кој попладнево полетал за Финска во 17 часот, имало 143 патници што се упатиле на закажаната дестинација.

Таму во саботата со ист лет пристигнаа 157 патници од Скопје, претежно косовски државјани, но и лица со македонски, фински, албански, бугарски и шведски пасоши.

Откако сите 157 доброволно се тестирале на аеродромот, 24 лица добиле позитивен резултат на коронавирусот.

По ова финските власти решија да воведат задолжителен карантин и случајно тестирање кое ќе биде задолжително за сите патници што ќе слетаат од Македонија. Финска ја смета Македонија за високоризична земја, зашто има повеќе од 8 позитивни случаи на 100.000 жители.

Прочитајте и...  Орбан бара оставка од потпретседателката на ЕК, ја навредувала Унгарија

Непознато е зошто овие шест патници во последен момент одлучиле да не се качат на летот на Визер и дали тоа има некаква врска со фактот што после слетувањето би морале да одат во задолжителна двонеделна изолација.

Финска обзнани дека за тие што ја прекршат самоизолацијата а доаѓаат од високоризични држави, ќе следуваат три месеци затвор.

Прочитај повеќе

Жерновски за пресудата за „Шамари во Центар“: Ќе се борам Груевски да отслужи казна во македонските затвори!

Тајланд организира летови за странски туристи, првиот авион од Кина

Слободен печат

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на дивоградбите од Скопје 2014 што се под нејзина надлежност

Слободен печат

Борба за животи и респиратори: Еве како Панама се справува со растечкиот број на заболени (ФОТО)

Мавровско се дави на суво!

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Умираа сами и без збогум, милион смртни случаи е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат