Се проширува „црната листа“ на даночни раеви

Таа сега вклучува 12 земји кои се користени од странски компании и богати лица како „рај“.

Министрите за финансии на ЕУ ги додадоа Панама, Сејшелите, Кајманските острови и Палау на „црната листа“ на даночни засолништа, додека и покрај недостатоците, тие и дадоа на Турција повеќе време да ги прилагоди прописите и да избегне вбројување, се вели во објавениот документ на ЕУ.

Списокот, кој беше направен во 2017 година, откако беше откриен широко распространет даночен систем за затајување и избегнување на даноци, кој го користат странските фирми и богатите лица за да ги намалат своите даночни обврски, сега опфаќа 12 јурисдикции, пренесува „Ројтерс“.

На списокот се наоѓаат и: Фиџи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Република Вануату и три територии на САД – Американска Самоа, Гуам и Девствени острови.

Прочитајте и...  СЗО ќе и помогне на Северна Кореја во борбата против Ковид - 19

Прочитај повеќе

Путин работи со полна пареа но преку видео врска: Негови соработници секој ден ги тестираат од коронавирус

Слободен печат

Турција го зголеми узовот на американски течен природен гас

Слободен печат

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен печат

Закотвен брод на атинското пристаниште Пиреас со 20 лица заразени со коронавирус

Слободен печат

Белгијка (90) одбила респиратор па починала: Чувајте го за некој помлад, јас имав добар живот

Слободен печат

Црна прогноза на Белата куќа: Од коронавирусот ќе настрадаат од 100 до 240 илјади лица во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нема шегување со коронавирусот на 1. април: Овие земји ги казнуваат шегобијците

Слободен печат

На првата виртуелна министерска средба, во историјата на НАТО, нашата држава ќе земе учество како полноправна членка

Слободен печат

Епидемијата ја зафати и американската морнарица

Слободен печат

Забрана за тешки товарни возила планинскиот премин Барбарос

Слободен печат

Снегот го покри Скопје: Главниот град денеска личеше како од бајките (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Најбрз тест за коронавирус: За само 15 минути од капка крв се открива присуството на антитела

Слободен печат