Сандерс и по дебатата во Јужна Каролина останува пред своите конкуренти

Тој има добри шанси да ја добие и Јужна Каролина, се дознава од најновата анкета на агенцијата „Ројтерс“ и консултантите „Ипсос“.

На синоќешната дебата на демократските кандидати за претседател во Јужна Каролина најмногу удари прими независниот сенатор од Вермонт, Берни Сандерс, кој како фаворит, со победите во Њу Хемпшир и Ајова, засега има најголеми шанси за победа на прелиминарното гласање во оваа сојузна држава.

Тој има добри шанси да ја добие и Јужна Каролина, се дознава од најновата анкета на агенцијата „Ројтерс“ и консултантите „Ипсос“.

Изборите за тоа кого демократите во сојузната држава ќе номинираат за претседателски кандидат се во сабота. На досегашните анкети Сандерс беше изедначен со поранешниот потпретседател Џо Бајден, но најновата анкета укажува дека неговата позиција се засилува поради тоа што гласовите од Бајден можат да се одлеат кај уште еден учесник во трката, Том Стајер.

Прочитајте и...  Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Милијардерот Стајер потроши десетици милиони долари за да ја зголеми својата популарност кај афроамериканската заедница, околу половина од демокарсткиот електорат во Јужна Каролина.

Според набљудувачите, ова може да му помогне на Сандерс во трката со Бајден. Така истражувањето на јавното мнение на Ројтерс-Ипсос укажува дека Сандерс за прват достигнал поголема популарност кај афроамериканската заедница од Бајден.

Според истражвањето, спроведено 19-25 февруари, 26 отсто од регистрираните демократи и независните укажале дека на изборите во сабота ќе гласаат за Сандерс, 15 отсто од нив укажале дека ќе гласаат за милијардерот Мајкл Блумберг, додека 14 отсто за Бајден.

Со ова, Сандерс за првпат во изминатите три недели се оддалечи од останатите сериозни конкуренти и постигна двоцифрена популарност.

Прочитајте и...  Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

За демократите, важна карактеристика за претседателскиот кандидат е тој да заслужува да биде избран. Според анкетата, 26 отсто од демократите сметаат дека Сандерс има најмногу способности и заслуги да биде избран, по него е Блумберг со 20 отсто, а на трето место е Бајден со 17 отсто.

Во хипотетичка трка Сандерс-Трамп, води сенаторот од Вермонт. Од сите регистрирани гласачи, вклучувајќи ги и републиканците, 47 отсто одговориле дека би гласале за Сандерс, додека 40 отсто би гласале за актуелниот претседател.

Во слична хипотетичка трка, според анкетата, победа би однеле и други против кандидати на Трамп, како Бајден и Блумберг. Бајден би победил со седум процентна предност, како Сандерс, а Блумберг со четири.

Прочитајте и...  Белите мантили на удар - и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Прочитај повеќе

Навални се опоравува побрзо од очекуваното, тврдат неговите соработници

Слободен печат

За Лукашенко Макрон е незрел политичар

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Трамп платил само 750 долари данок за 2016 и 2017

Слободен печат

Хороскоп за 28 септември – Играјте со отворени карти, среќата двојно ќе ви се насмевне!

Слободен печат

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Соња Христовска Угриновска

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат