Сајбер напад на една недела до изборите во САД: Хакиран сајтот на претседателската кампања на Доналд Трамп

Официјалната страница на претседателската кампања на Доналд Трамп на кратко беше хакирана на една недела до изборите во САД на 3 ноември. На страницата donaldtrump.com неколку минути стоеше порака дека „локацијата е запленета“.

– Светот е заситен со лажни информации што претседателот секојдневно ги шири, пишуваше на сајтот.

Авторите на пораката тврдеа дека имаат доверливи информации за Трамп и неговата влада, како и дека бараат плаќање во криптовалути за да ја откријат нивната содржина, но таквите тврдења не ги поткрепија со докази.

Портпаролот на кампањата „Трамп 2020“, Тим Мурто потврди дека страницата била хакирана, додавајќи дека соработува со полицијата за лоцирање на изворот на нападот.

Прочитајте и...  Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Поврзани вести

КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ВО ГРЦИЈА: 121 починат пациент од ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Слободен печат

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Слободен печат

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian