САД: Полицијата викендов спречила три можни масовни пукања

Американската полиција во текот на викендот спречи три возможни масовни пукања наводно планирани од тројца поединечни лица во три сојузни држави, јави „Си-Ен-Ен”.

Сите тројца осомничени се на возраст од 20 до 25 години и биле пријавени во полицијата од нивни познаници.

Според полицијата, 22-годишниот Брендон Вагшол од Конетикат, на социјалата мрежа Фејсбук изразил интерес да изведе масовно пукање. Федералното биро за истраги (ФБИ) подоцна во неговиот дом открило муниција и лицето сега е во притвор со кауција во висина од 250.000 долари. Според локалната полиција во Норвок, Вагшол се обидувал да направи пушка во домашни услови.

Тристан Скот Викс (25) од Дејтона Бич, Флорида, наводно пратил порака до својата девојка дека „добри 100 убиени е фина работа”. Во друга порака наводно го навел и местото на можниот напад. Во неговиот апартман полицијата конфискувала ловечка пушка и 400 патрони за неа. Викс бил задржан на паркинг и приведен без можност да се брани од слобода.

Прочитајте и...  Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Џејмс Патрик Реардон, 20-годишник од Охајо, бил уапсен поради наводна закана да изврши напад врз еврејски општински центар во Јангстаун. Тој постирал видео на Инстаграм во кое лице пука од оружје а на постот бил тагиран еврејскиот центар во Јангстаун.

Во коментарите под постот е објавена фотографија на Реардон како стрела од оружје и пораки од припадници на групите за супремација на белата над црната раса. При упад во неговиот дом ФБИ запленило многу оружје и муниција.

Според експертите, трите случаи се неповрзани, а лицата биле агитирани од радикалното десничарско движење и групите во САД кои промовираат супремација на белата раса.

Прочитај повеќе

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат

Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Слободен печат