САД: Ја осудуваме акцијата на косовската полиција, насилните мерки веднаш да запрат

Косовска полиција / Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Соединетите Американски Држави ја осудија денешната акција на косовските власти и побараа итен прекин на насилството.

„Соединетите Американски Држави ја осудуваат акцијата на косовските власти за пристап до општинските згради на северот на Косово. Денешните насилни мерки треба веднаш да запрат“, напиша на Твитер американскиот амбасадор во Приштина Џефри Ховениер.

Припадници на косовската полиција денеска ги опколија зградите на општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, по што се огласија сирените.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот