Русија ја укина потерницата по Тихановскаја

Светлана Тикановскаја / Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Руската полиција ја укина потерницата по белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја, што беше распишана на иницијатива на белоруските власти.

Тихановскаја од минатата година, откако претседателот Александар Лукашенко го освои шестиот мандат, е во егзил. Таа беше противкандидат на Лукашенко и одби да ги прифати изборните резултати, тврдејќи дека се наместени, и пребегна во Литванија.

Белорусија во октомври издаде меѓународна потерница по Тихановскаја под обвинение дека ја загрозува белоруските национална безбедност.

Видео на денот