12.8 C
Скопје

Tag : тихановскаја

Вести Свет

Тихановскаја бара од Германија да воведе нови санкции против Белорусија

Слободен печат
Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја ја повика Германија веднаш да усвои четврти пакет санкции против Минск. Таа, исто така, побара прекин на соработката со...
Вести Свет

Тихановскаја бара меѓународна истрага против Лукашенко

Слободен печат
Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја повика денеска на основање на меѓународен трибунал, кој, според неа, ќе ги истражи „злосторствата” извршени за време на „диктатурата”...
Вести Свет

Тихановскаја: Проташевич го тепаат и малтретираат в затвор

МИА Агенција
Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја денеска изјави дека властите го тепаат и малтретираат притворениот новинар Роман Проташевич в затвор. Адвокатот кој ги посетил Проташевич и неговата...
Вести Свет

Опозиционерката на удар на белоруските власти: Тихановскаја осомничена за терористички заговор

Слободен печат
Белоруското генерално обвинителство му наложи на Комитетот за државна безбедност (КГБ) да преземе мерки за потрага по поранешниот претседателски кандидат Светлана Тихановскаја и други лица...
Вести Свет

Тихановскаја: ЕУ и САД мора да сторат повеќе за да се стави крај на владеењето на Лукашенко

Слободен печат
Европската унија и Соединетите Американски Држави мора да сторат повеќе за да помогнат да се стави крај на владеењето на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави...
Вести Свет

Тихановскаја: Подготвена сум да ја предводам Белорусија

Слободен печат
Поранешната кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановскаја, која не ги призна изборните резултати, изјави дека е подготвена да ја предводи земјата „во преодниот период”....
Вести Свет Слајдер

Русија со потерница ја бара белоруската активистка Светлана Тихановскаја

Марина Дамческа
Руското Министерство за внатрешни работи објави потерница по белоруската кандидатка за претседател Светлана Тихановскаја, објавија руските медиуми. ❗️Svetlana Tikhanovskaya has been put on the wanted...
Вести Свет

Тихановскаја: Лукашенко очајно се држи за власта и ни се заканува со војна

Слободен печат
Светлана Тихановскаја, заедно со уште двајца претставници на белоруската опозиција во егзил, од Европскиот парламент се заблагодарија за досегашната помош од страна на ЕУ, и...
Вести Свет

Туск: ЕУ да ги номинира Светлана Тихановскаја и нејзиниот сопруг за Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Европската унија да ги номинира Светлана Тихановскаја и нејзиниот сопруг Сергеј за Нобеловата награда за мир, предложи поранешниот претседател на Европскиот совет и поранешен полски...
Вести Свет

Тихановскаја: Лукашенко веќе нема легитимитет да биде претседател на Белорусија

Слободен печат
Демократски избраната белоруска Влада нема да смета дека е валиден ниту еден иден меѓународен договор склучен од белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави лидерката на опозицијата...