Реал подготви 50 милиони евра за наследникот на Бензема

Принтскрин/јутјуб

Актуелниот европски и шпански шампион Реал Мадрид тргна во реализација на трансферот на младиот бразилски напаѓач Матеус Насименто кој настапува за Ботафого.

Младиот 18-годишен напаѓач во Бразил го  нарекуваат новиот Бензема, а Реал Мадрид за него подготви 50 милиони евра колку што изнесува откупната клаузула.
Целта на Реал е летово да го заврши трансферот, и потоа Матеус да го испрати во својот Б тим.

За неговиот трансфер задолжен е Хуни Калафат, човекот кој ги реализираше трансферите на Винисиус Жуниор и Феде Валверде во Реал Мадрид.

Матеусво 36 натпревари за првиот тим на Ботафого постигна осум гола и имаше две асистенции.

Видео на денот