20 C
Скопје

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Бугарскиот претседател, Румен Радев, го потпиша указот за свикување на првото заседание на новото 45-то Национално собрание на Бугарија, на 15 април 2021 година, соопшти прес-службата на шефот на државата, јави дописникот на МИА од Софија.

Указот се очекува утре да биде објавен во вонредно издание на Службен весник.

Претходно денеска Службен весник ги објави имињата на пратениците и нивната политичпка припадност во 45-тото Национално собрание, што беше клучно за бугарскиот претседател да го издаде декретот за свикување на новоизбраниот парламент.

Виско позиционираниот претставник на владеачката партија ГЕРБ, Георги Георгиев, коментира дека логиката е лидерот на партијата со најмногу гласови на парламентарните избори да треба да биде премиер. Тој, исто така, за БНТ изјави дека ГЕРБ има подготвен владин кабинет, без да споменува имиња.

Електронското софиско издание „Факти” јави дека владеачката партија во Бугарија за премиер го подготвува Даниел Митов, поранешниот шеф на дипломатијата во втората влада на Борисов. 

Поврзани вести

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Слободен печат

Забрчанец: Медиумите дадоа сериозен придонес во спасување човечки животи, но неопходна е кампања за едукација за вакцините

Слободен печат

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Деспотовски: Од почетокот на годинава потпишани пет договори, а се преговора со повеќе за над 300 милиони евра инвестиции

Слободен печат

СЗО: Повеќе случаи на ковид-19 се пријавени ширум светот во последните две недели отколку во првите шест месеци од пандемијата

Слободен печат

Николоски: Луѓето осудени за настаните од 27-ми април не се терористи

Слободен печат

Остави Коментар