6.8 C
Скопје

Tag : румен радев

Вести Регион Слајдер

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев потврди дека предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули. Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи...
Вести Регион

Румен Радев на 5 мај почнува консултации за нов состав на ЦИК

Слободен печат
 Бугарскиот претседател Румен Радев планира на 5 мај да ги слушне ставовите на партиите и коалициите претставени во Парламентот и нивните предлози за нов состав...
Вести Некатегоризирано Регион

Радев на 5 мај ќе даде мандат за состав на бугарска влада на БСП

Слободен печат
На 5 мај, бугарскиот претседател Румен Радев ќе и го предаде   мандатот за состав на нова влада на кандидат од Бугарската социјалистичка партија. Таа партија...
Вести Регион Слајдер

Митов од ГЕРБ ќе го добие мандатот кој ќе му го врачи Радев

Горан Наумовски
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на Даниел Митов, кандидат за премиер номиниран од ГЕРБ –...
Вести Регион

Радев утре ќе му врачи мандат за состав на нова валда на БУгарија на Даниел Митов

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на Даниел Митов, кандидат за премиер номиниран од ГЕРБ –...
Регион

Радев ги почна политичките консултации за составување на новата бугарска Влада

МИА Агенција
Бугараскиот претседател, Румен Радев, денеска ги почна политичките консултации со парламентарните партии од новоизбраниот парламент, две недели по парламентарните избори во земјата. Како што јави...
Вести Регион

Румен Радев доби поддршка од бугарските социјалисти за втор претседателски мандат

МИА Агенција
Националниот совет на Бугарската социјалистичка партија одлучи да ја поддржи претседателската двојка Румен Радев и Илијана Јотова за втор мандат со 122 гласа „за”, ниту...
Вести Регион Слајдер

Бугарскиот претседател најави за в понеделник консултации со политички партиии за состав на влада

Слободен печат
Четириесет и петтото Национално собрание се свикува во тежок момент, тоа е израз на месечните протести и заедничката волја за промени. Тоаа го нагласи претседателот...
Вести Регион Слајдер

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат
Бугарскиот претседател, Румен Радев, го потпиша указот за свикување на првото заседание на новото 45-то Национално собрание на Бугарија, на 15 април 2021 година, соопшти...
Вести Регион Слајдер

Претседателот на Бугарија Румен Радев се изјасни за потреба од јасна и стабилна Влада

Слободен печат
Претседателот на Бугарија Румен Радев соопшти дека нема намера да го одложува свикувањето на новоизбраното 45-то Национално собрание. Тој ќе издаде указ за свикување на...