Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Малешевијата. Шеесет и деветгодишен пациент од Берово почина откако пред неколку дена бил хоспитализиран во Штипската клинична болница, а веста денес и официјално беше потврдена од Министерството за здравство. Од општината упатија сочувство до семејството на пациентот и воедно апелираа на почитување на мерките за заштита од вирусот КОВИД-19.
-Како општина ќе продолжиме да спроведуваме повеќе мерки во интерес на заштитата на јавното здравје и сме во секојдневна координација со институциите, но од исклучителна важност е улогата на секој од нас. Од нас се бара, најсериозно да ги сфатиме и почитуваме мерките и препораките на Владата и Светската здравствена организација, истакнаа од општината.
Почитување на мерките, задолжително носење заштитна маска, и држење дистанца од два метри, додадоа исто така во својот апел до граѓаните.
Претходно во Берово беа регистрирани уште два пациенти од кои првиот позитивен случај е оздравен. Во моментот во Малешевијата има три активни случаи во Пехчево. Според надлежните институции пациентите се во добра здравствена состојба.
Прочитајте и...  Различни ставови како да почне наставата 

Прочитај повеќе

Град Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба

МИА Агенција

Анкета: Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Слободен печат

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат